Tuesday, 20 March 2018 17:16

2018 Ladies Teams

Written by

West of Scotland League

Ladies 1st Team Div.1/1

Match Secretary Ann Morison (Tel. 673974)

Tues 8 May David Lloyd Renfrew Away 7pm — won 5-4

Tues 15 May Thorn Park Home 7pm — won 7-2

Tues 22 May Newlands 2 Away 7pm — won 6-3

Tues 29 May Whitecraigs Home 7pm — won 9-0

Tues 5 June Western 2 Away 7pm — lost 7-2

Tues 12 June Titwood Home 7pm — won 5-4

Tues 19 June David Lloyd West End Away 7pm — won 6-3

Tues 26 June David Lloyd Hamilton 2 Home 7pm — won 6-3

Players: 

Gay Black, Katie Hope, Jo Kerr, Suzanne Marshall, Ann Morison, Val Pace, Yolande Trewhella, Karrie Walters, Liz Wylie.

Ladies 2nd Team Div.4B

Match Secretary Liz Wylie (Tel. 07718-750246)

Mon 30 April Stepps 1 Away 7pm — won 7-2

Mon 21 May Fort Matilda 2 Home 7pm — won 9-0

Wed 23 May Kirktonhill 1 Away 7pm — lost 7-2

Mon 4 June Hamilton 1 Home 7pm — won 7-2

Mon 11 June David Lloyd Renfrew 3 Home 7pm — lost 8-1

Mon 18 June David Lloyd Hamilton 5 Away 7pm — won 6-3

Wed 20 June Strathgryffe 6 Away 7pm — won 5-4

Mon 9 July  Giffnock 3 Home 7pm — won 6-3

Players: Carol Bews, Morag Cawley, Fiona Chalmers, Carolan Dobson, Alison Fotheringham, Janette Howieson, Jackie Hunter, Sue McKichan, Sue Macrae, Suzanne Marshall, Val Pace, Liz Wylie.

Ladies 3rd Team Div.5A

Match Secretary Janette Howieson (Tel. 678820)

Tues 8 May Nuffield Milngavie 5 Away 7pm — won 9-0

Sat 12 May Western 5 Away 10am — won 6-3

Tues 22 May Cardross 2 Home 7pm — won 5-4

Tues 5 June East Kilbride 1 Home 7pm — won 6-3

Thurs 7 June Weir Recreation 1 Away 7pm — lost 7-2

Tues 12 June Kirkhill 1 Away 7pm — lost 7-2

Thurs 14 June Woodend 5 Home 7pm — won 8-1

Tues 19 June Whitecraigs 4 Home 7pm — won 8-1

Players: Shona Bulloch, Jane Carrol, Joanna Crumless, Alison Fotheringham, Cath Gemmell, Janette Howieson, Jackie Hunter, Fiona MacLaren, Sue Macrae, Ann Sills.

Ladies 4th Team Div.6A

Match Secretary Elspeth MacLean (Tel. 820452)

Thurs 10 May Cardross 3 Home 7pm — won 5-4

Mon 14 May Milngavie 2 Home 7pm — lost 6-3

Thurs 31 May David Lloyd Renfrew Home 7pm — lost 6-3

Thurs 7 June Drumchapel 1 Home 7pm — lost 8-1

Tues 12 June Uplawmoor 2 Away 7pm — lost 8-1

Thurs 21 June Lenzie 2 Away 7pm — lost 5-4

Tues 26 June Mount Vernon 2 Away 7pm — lost 6-3

Fri July 6 Strathgryffe 7 Away 7pm — lost 9-0

Mon 9 July Anchor Home 7pm — lost 7-2

Players: Shona Bulloch, Jane Carroll, Phyllis Fullarton, Barbara Gillies, Janette Green, Frankie Hanmer, Anne McKelvie, Elspeth MacLean, Trish Pryde, Susan Russell, Carol Young.

Ladies Senior 60+ Div.3

Match Secretary Jackie Hunter (Tel. 07482-167502)

All Thursdays at 1.30pm

3 May Weir Recreation Home — won 6-0

10 May Strathgryffe 2 Awaywon 6-0

17 May David Lloyd Renfrew Home — lost 6-0

24 May Strathgryffe Away — lost 6-0

31 May Rutherglen Awaywon 6-0

 7 June Kilmacolm Homewon 5-1

14 June Hillhead 2 Homewon 6-0

Players: Carol Bews, Gay Black, Carolan Dobson, Cath Gemmell, Frankie Hanmer, Janette Howieson, Jackie Hunter, Fiona MacLaren, Joy Michie, Val Pace. Young Wha Macrae.

Read 2524 times Last modified on Thursday, 12 July 2018 09:55
More in this category: « 2018 Mens Veterans Teams

TOP